315USC470MEFC30X35
Rubycon
Product No:
315USC470MEFC30X35
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 315 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.38 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.332 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 470 µF