3186FG593M040KMA4
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
3186FG593M040KMA4
Description:
CAP ALUM 59000UF 20% 40V SCREW
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 3186
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 59000 µF