35JGV47M6.3X8
Rubycon
Product No:
35JGV47M6.3X8
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series JGV
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Rubycon
Capacitance 47 µF