35MS73.3MEFCTZ4X7
Rubycon
Product No:
35MS73.3MEFCTZ4X7
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MS7
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 27 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 3.3 µF