35MU474KA13216
Rubycon
Product No:
35MU474KA13216
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 35VDC 1206
In Stock : 14772
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Acrylic, Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PMLCAP®, MU
Voltage Rating - DC 35V
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Rubycon
Capacitance 0.47 µF