35MXC6800MEFC22X40
Rubycon
Product No:
35MXC6800MEFC22X40
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.41 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MXC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.7715 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 6800 µF