35PJV100M6.3X8
Rubycon
Product No:
35PJV100M6.3X8
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM HYB 100UF 20% 35V SMD
In Stock : 1930
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 84 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Ratings AEC-Q200
Series PJV
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF