35RX303300M18X35.5
Rubycon
Product No:
35RX303300M18X35.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 1233
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.24 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 130°C
Ratings AEC-Q200
Series RX30
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 3300 µF
Package Bulk
Impedance 28 mOhms