35SGV10M5X6.1
Rubycon
Product No:
35SGV10M5X6.1
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
In Stock : 1984
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series SGV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 10 µF