35SKV4.7M4X5.5
Rubycon
Product No:
35SKV4.7M4X5.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SKV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 21 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 4.7 µF