35TZV4.7M4X6.1
Rubycon
Product No:
35TZV4.7M4X6.1
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series TZV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 4.7 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 1.45 Ohms