35YXH33MEFC5X11
Rubycon
Product No:
35YXH33MEFC5X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 88.2 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series YXH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 33 µF
Package Bulk
Impedance 580 mOhms