Home / Ceramic Capacitors / 3640KC102MAT3A\SB
minImg
3640KC102MAT3A\SB
KYOCERA AVX
Product No:
3640KC102MAT3A\SB
Description:
CAP CER 1000PF 5KV X7R 3640
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 5000V (5kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Package / Case 3640 (9110 Metric)
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF