380LX102M080J202
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX102M080J202
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 380LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 µF