380LX183M016H032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX183M016H032
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.98 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 46mOhm @ 120Hz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 18000 µF