380LX472M100A042
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX472M100A042
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.9 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 µF