381LQ122M080H022
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LQ122M080H022
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 235mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 381LQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.73 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1200 µF