381LX102M200K032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LX102M200K032
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
In Stock : 229
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 381LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.1 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 µF