381LX271M315K032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LX271M315K032
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 315 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 381LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.5 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 270 µF