382LX103M100B052V
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
382LX103M100B052V
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.82 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 382LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 10.14 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 10000 µF