382LX563M050B082V
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
382LX563M050B082V
Description:
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.46 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Series 382LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 14.33 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 56000 µF