383LL104M016N062
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
383LL104M016N062
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 9.39 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 383LL
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 9.77 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 100000 µF