383LX152M250A062
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
383LX152M250A062
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 383LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1500 µF