383LX332M200N062
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
383LX332M200N062
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP
In Stock : 2268
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
Ratings -
Series 383LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 6.2 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3300 µF