383LX473M050B082VS
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
383LX473M050B082VS
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SNAP
In Stock : 49
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 9.19 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
Ratings -
Series 383LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 10.57 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 47000 µF