385MXC180MEFC22X45
Rubycon
Product No:
385MXC180MEFC22X45
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 385V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 385 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 920 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MXC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.288 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 180 µF