392C2500
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
392C2500
Description:
POT 500 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.625" (15.88mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 295°
Series 392
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 500
Size - Body Round - 0.510" Dia (12.95mm)