3KP58CA-B
Littelfuse Inc.
Product No:
3KP58CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC P600
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 32.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package P600
Series 3KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V