3RT20241AU20
Siemens
Product No:
3RT20241AU20
Manufacturer:
Siemens
Description:
CONTACTOR S0 12A 240VAC 1NO/1NC
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Coil Power 67VA
Switching Voltage 690VAC - Max
Termination Style Screw Terminal
Contact Rating (Current) 12 A
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Coil Resistance -
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
Series SIRIUS
Operate Time 40 ms
Contact Material -
Mfr Siemens
Coil Voltage 380VAC
Release Time 16 ms
Must Operate Voltage 323 VAC