3SU11500AB401FA0
Siemens
Product No:
3SU11500AB401FA0
Description:
PUSHBUTTON. GREEN
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Series 3SU1
Voltage Rating - DC 500 V
Type Standard
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Voltage Rating - AC 500 V