4540B152K103LE
Knowles Novacap
Product No:
4540B152K103LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Description:
CAP CER 1500PF 10KV X7R RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.676" (17.18mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated 10000V (10kV)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.598" L x 0.402" W (15.20mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Knowles Novacap
Capacitance 1500 pF