47-10250-CL
NTE Electronics, Inc
Product No:
47-10250-CL
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
H/S 3/32IN 50 CLR THIN
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.047" (1.19mm)
Shrink Temperature 90°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Clear
Recovered Wall Thickness 0.020" (0.51mm)
Material Polyolefin (PO)
Product Status Active
Series Thin Wall
Shrinkage Ratio 2 to 1
Type Tubing, Flexible
Length 50.0' (15.2m)
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.094" (2.40mm)