500C102T350BH2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
500C102T350BH2B
Description:
CAP ALUM 1000UF 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 95°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 142mOhm
Ratings -
Series 500C
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 µF