50MS51.5MEFCT54X5
Rubycon
Product No:
50MS51.5MEFCT54X5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.7 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MS5
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 13.05 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1.5 µF