50NA0.47MEFC5X11
Rubycon
Product No:
50NA0.47MEFC5X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series NA
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 0.47 µF