5.0SMLJ13CA
MDE Semiconductor Inc
Product No:
5.0SMLJ13CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE UP 13VRWM 21.5VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 233A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series 5.0SMLJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V