550L104KCARD
American Technical Ceramics
Product No:
550L104KCARD
Description:
CAP CER 0.1UF 16V 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Ratings -
Series UBC™ ATC 550L
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 0.1 µF