55D30-01-2-AJN
Grayhill Inc.
Product No:
55D30-01-2-AJN
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY 2-6POS 200MA 115V
User Guide
Number of Positions 2 ~ 6
Number of Poles per Deck 2
Index Stops Adjustable
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted (3.17mm Dia)
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 200mA (AC/DC)
Contact Finish Silver
Angle of Throw 30°
Actuator Length 9.53mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Depth Behind Panel 16.13mm
Circuit per Deck DP6T
Series 55
Voltage Rating - DC 30 V
Contact Timing Non-Shorting (BBM)
Voltage Rating - AC 115 V