55GDMSJ80E
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
55GDMSJ80E
Description:
5.5KV 80E DIN FUSE
User Guide
Operating Temperature -
Applications Transformer Protection
Response Time -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 80A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 65kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.008" Dia x 17.400" L (51.00mm x 442.00mm)