574SX1M48S103SD
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
574SX1M48S103SD
Description:
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.750" (19.05mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series 574
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Square - 0.830" x 0.830" Face (21.08mm x 21.08mm)