58.32.9.024.0059SMA
Finder Relays, Inc.
Product No:
58.32.9.024.0059SMA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Description:
ATEX/C1D2 INTERFACE MODULE, DPDT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 40 mA
Mounting Type DIN Rail
Coil Resistance 600 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series 58
Operate Time 10 ms
Mfr Finder Relays, Inc.
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC