58.34.8.230.0049SMA
Finder Relays, Inc.
Product No:
58.34.8.230.0049SMA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Description:
ATEX/C1D2 INTERFACE MODULE, 4PDT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 6 mA
Mounting Type DIN Rail
Coil Resistance 17 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 46 VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series 58
Operate Time 11 ms
Mfr Finder Relays, Inc.
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 230VAC
Must Operate Voltage 184 VAC