585DX4Q25F103SP
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
585DX4Q25F103SP
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series 585
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)