Home / Oscillators / 590JD48M0000DG
minImg
590JD48M0000DG
Skyworks Solutions Inc.
Product No:
590JD48M0000DG
Description:
XTAL OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 75mA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Frequency Stability ±7ppm
Current - Supply (Max) 90mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.8V
Output CMOS
Mfr Skyworks Solutions Inc.
Base Resonator Crystal
Frequency 48 MHz