5AK101KEFAA
KYOCERA AVX
Product No:
5AK101KEFAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Obsolete
Ratings -
Series -
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 pF