5KP110CA
Diotec Semiconductor
Product No:
5KP110CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
P600
Description:
TVS, 110V, 5000W Bi
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 122V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V