5KP14CA-G
Comchip Technology
Product No:
5KP14CA-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
R-6
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC R6
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 215.52A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package R-6
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
Package / Case R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V