5KP15CA-TP
Micro Commercial Co
Product No:
5KP15CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
R-6
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC R6
In Stock : 499
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package R-6
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Package / Case R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V