5KP20A-HR
Littelfuse Inc.
Product No:
5KP20A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 157.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 5KP-HR
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V