610FPR020E
Ohmite
Product No:
610FPR020E
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 0.215" (5.46mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 1.100" L x 0.200" W (27.94mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 20 mOhms
Series 60
Power (Watts) 1W